Św. Benedykt urodził się w Nursji (płn. Włochy) około 480 r. Imię Benedykt (łac. „Benedictus”) znaczy błogosławiony. O życiu i charakterze św. Benedykta dowiadujemy się najwięcej z lektury pism papieża św. Grzegorza Wielkiego oraz z samej "Reguły". W dniu swojej śmierci święty przyjął Komunię i umarł w klasztornej kaplicy, na stojąco śpiewając psalm, podtrzymywany przez braci. Stało się to 21 marca 547 r. Przez swoją naukę św. Benedykt kształtował oblicze chrześcijańskiej Europy. Przypomniał o tym papież Paweł VI, ogłaszając Patriarchę mnichów patronem Europy podczas poświęcenia odbudowanego klasztoru na Monte Cassino w 1964 r.
Wilhelm z Saint-Thierry (1075–1148) - był mnichem z wyboru po ukończeniu szkół katedralnych; mnichem, żeby tak powiedzieć, tradycyjnym, w Saint-Nicaise i w Saint-Thierry; później został mnichem cysterskim, uczestnikiem nowych doświadczeń życia cenobitycznego. Przebył obydwie drogi, których próbował monastycyzm XII wieku, aby wyjść z głębokiego kryzysu: najpierw drogę reformy, zmian norm praktycznych (liturgicznych, żywnościowych, prawnych), a następnie drogę poszukiwania kontemplacyjnego. Przechodząc przez poszczególne etapy życia Wilhelma, odczytując na nowo jego dzieła w kontekście jego czasu, będzie można przebyć historię monastycyzmu w XII stuleciu.
św. Serafin z Sarowa
Serafin z Sarowa- mnich, cudotwórca. Urodził się 19 lipca 1759 roku w Kursku. Mając siedemnaście lat udał się na pielgrzymkę do Kijowa, gdzie mnich Dosyfeusz błogosławił mu na wstąpienie do Pustelni Sarowskiej. Tam w 1788 roku został mnichem. W 1794 roku w poszukiwaniu samotności Serafin opuścił pustelnię i zamieszkał w odległej o kilka kilometrów celi. Powrócił do monasteru po szesnastu latach.
Serafin z Sarowa otrzymał od Boga dar przepowiadania przyszłości i uzdrawiania chorych. Ukazywała mu się Matka Boża. Z jego duchowych porad korzystało często do dwóch tysięcy pielgrzymów dziennie. Św. Serafin zmarł 2 stycznia 1833 roku. Pochowano go koło ściany ołtarzowej soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Sarowie. Przy mogile starca jeszcze przez długie lata miały miejsce liczne, cudowne uzdrowienia. Został kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną 19 lipca 1903 roku. W okresie władzy radzieckiej jego relikwie znalazły się w leningradzkim Muzeum Religii i Ateizmu, skąd w 1991 roku, w uroczystej procesji powróciły do Diwiejewa. Jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich świętych, a jego kult wykracza poza granice słowiańskiego prawosławia. Wierni modlą się do niego, prosząc o uzdrowienie z różnych chorób, szczególnie przy chorobach wewnętrznych, bólu nóg i w krzyżu. Jest też adresatem próśb o wygnanie złych mocy.
(na podstawie portalu cerkiew.pl)
Hezychiusz z Synaju - jeden z kluczowych autorów w Filokalii, mimo że o jego życiu wiadomo niewiele. Był mnichem, zapewne też przełożonym w klasztorze Gorejącego Krzewu na Synaju. Dlatego nazywany jest Hezychiuszem z Synaju lub z Batos (gr. batos oznacza „krzew”). Żył prawdopodobnie w VIII lub IX wieku, po Janie Klimaku i Maksymie Wyznawcy, z których pism korzystał.
Brat Roger, założyciel Wspólnoty z Taizé. Urodził się 12 maja 1915 roku w małej szwajcarskiej wiosce Provence. Zmarł w wieku 90 lat, zamordowany podczas wieczornej modlitwy 16 sierpnia 2005 roku.
Devora Zack, prezes firmy Only Connect Colsulting, Inc., świadczy specjalistyczne usługi w zakresie konsultingu i coachingu. Przeprowadziła szkolenia dla ponad stu firm, między innymi dla Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych, Cornell University, Smithsonian Institution, SAIC, America Online oraz dla Biura patentów i znaków handlowych USA.
Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach w roku 1953. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie oblatów świeckich przy opactwie. W 1991 roku założył w Tyńcu wydawnictwo "Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów", które skupia się na wydawaniu książek i płyt z zakresu duchowości monastycznej.
Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: Osiem duchów zła, Acedia dziś, Pokora, Komunikacja według św. Benedykta, Podstawy duchowości lidera, Rozeznanie duchowe. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. Od 2013 roku pełni funkcję podprzeora.
O. Zatorski zmarł 28 grudnia 2020 r.
Internetowa księgarnia religijna Izajasz oferuje książki o duchowości, przewodniki religijne, książki poświęcone małżeństwu, rodzinie i wychowaniu dzieci. Mamy też dział z książkami o rozwoju osobistym. Wszystkie te książki łączy to, że są zgodne z duchem chrześcijańskim.
Rynek książki religijnej jest zalewany książkami o niezbyt wysokiej wartości merytorycznej, dlatego staram się, aby w ofercie księgarni religijnej Izajasz były tylko wartościowe książki. Posiadamy pełną ofertę książek Jacka Pulikowskiego, oraz wiele tytułów takich autorów jak o. Augustyn Pelanowski, ks. Piotr Pawlukiewicz, o. Adam Szustak, ks. Aleksander Woźny, i wielu innych autorów chrześcijańskich.
Polecam też duży wybór różnych wydań Pisma Świętego: z paginatorami i bez, z komentarzami i z dużą, czytelną czcionką.
Czy możesz zaufać jakości księgarni Izajasz? Możesz! Jestem o tym przekonany. Ale chcę, abyś i Ty był o tym przekonany. Przeczytaj opinie naszych czytelników »
Radosław Rudziński
właściciel